Nowe MacBooki Apple z jasnymi ekranami OLED od LG

Apple planuje wdrożenie wyjątkowo jasnych ekranów OLED do swoich MacBooków, podobnie jak w przypadku iPada M4. Nowe produkty są już dostępne od dostawcy z Korei Południowej.

Po wprowadzeniu iPada Pro M4, którego ekran OLED w testach wypadł bardzo dobrze, Apple przygotowuje się do przejścia na organiczne diody elektroluminescencyjne także w MacBookach. Czy stanie się to jeszcze w tym roku, nie jest pewne, ale pojawiają się pierwsze sygnały od głównych dostawców producenta. LG Display, obok Samsunga główny dostawca paneli dla Apple, zaprezentował komponent Tandem-OLED, który idealnie pasuje do MacBooka. Tandem-OLED łączy dwa panele, co znacznie zwiększa jasność – technologia ta jest już stosowana w iPadzie Pro M4.

Konfiguracja dla 13-calowych notebooków

W komunikacie prasowym LG Display poinformowano, że rozpoczęto masową produkcję „pierwszego Tandem-OLED dla laptopów”. Nowy standardowy panel osiąga rozdzielczość 2880 na 1800 pikseli (format WQXGA+), pokrywa 100% standardu kolorów DCI-P3 i wyświetla obrazy HDR z certyfikatem „True Black 500” od VESA.

Panel jest obecnie przeznaczony do 13-calowych notebooków. Zużycie energii w porównaniu z konwencjonalnymi OLED-ami z jedną warstwą ma być zmniejszone nawet o 40 procent. LG Display myśli o wprowadzeniu na rynek między innymi „AI Laptops” (czyli modeli takich jak Copilot+ PC od Microsoft) czy „zwykłych laptopów”. Według LG Display, udało się również zintegrować czujnik dotykowy bezpośrednio z panelem Tandem-OLED, podobnie jak w iPadzie – Apple jednak, przynajmniej na razie, raczej nie będzie tym zainteresowane w swoich MacBookach.

Apple potrzebuje czegoś więcej

Choć wprowadzenie przez LG Display Tandem-OLED do notebooków jest interesujące, Apple raczej nie sięgnie po taki standardowy panel. Zamiast tego firma zawsze dostosowuje swoje ekrany do własnych specyfikacji przy współpracy z dużymi dostawcami, takimi jak LG Display czy Samsung Display. Ponadto, brakuje jeszcze 16-calowej wersji panelu, która byłaby konieczna dla MacBooka Pro, obok wersji 14-calowej, jeśli Apple utrzyma obecne formy.

W związku z tym, osoby zainteresowane OLED-ami w MacBookach Pro będą musiały poczekać do przyszłego roku. Jesienią Apple prawdopodobnie wprowadzi najpierw nowe procesory M4 w swoich profesjonalnych notebookach – ich premiera spodziewana jest w październiku. Obecnie chipy M4 są dostępne jedynie w iPadzie Pro.