Apple nie płaci OpenAI za używanie ChatGPT w iOS 18

W poniedziałek Apple ogłosiło nową funkcję Apple Intelligence oraz partnerstwo z OpenAI, które pozwoli Siri na bezpośredni dostęp do ChatGPT w iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia, aby zapewnić lepsze odpowiedzi w odpowiednich sytuacjach. Jednak według nowego raportu Bloomberga, nikt nie płaci za to partnerstwo.

Pomimo umowy, partnerstwo z OpenAI może stać się kosztowne, ponieważ coraz więcej użytkowników urządzeń Apple korzysta z możliwości ChatGPT, co zwiększa zużycie mocy obliczeniowej i budżetu firmy.

Jednak Gurman zauważa, że OpenAI może czerpać zyski z umowy, zachęcając użytkowników Apple do subskrybowania ChatGPT Plus za 20 dolarów miesięcznie. Jeśli użytkownicy zarejestrują się za pomocą urządzenia Apple, firma może również otrzymać prowizję.

Dodatkowo Apple planuje zwiększyć swoje zarobki z AI poprzez umowy dotyczące podziału dochodów ze swoimi partnerami. Według raportu, Apple już rozmawia o oferowaniu chatbotu Gemini od Google jako dodatkowej opcji, co ma zostać wdrożone jeszcze w tym roku.

Ostatecznie Apple dąży do uzyskania części przychodów generowanych przez monetyzację wyników chatbotów w swoich systemach operacyjnych, przewidując, że coraz więcej użytkowników będzie polegać na AI zamiast na wyszukiwarkach. Taka zmiana może ostatecznie zmniejszyć ogromne przychody, jakie Apple obecnie osiąga dzięki lukratywnej umowie z Google dotyczącą wyszukiwarek.

Raport zauważa, że Apple jeszcze nie osiągnęło porozumienia z lokalnym chińskim dostawcą do obsługi funkcji chatbotów, ale rozważa umowę z firmami takimi jak Baidu i Alibaba. Na początku Apple Intelligence będzie dostępne tylko w języku angielskim (USA), a kolejne języki mają być obsługiwane w przyszłym roku.