Warp Napęd: Więcej niż tylko Science-Fiction?

Grupa badawcza zbadała wykonalność hipotetycznego warp napędu znanego z „Star Trek”. Okazuje się, że jest to możliwe, mimo że jego faktyczna realizacja pozostaje wciąż w sferze marzeń.

Nowe badanie dostarcza teoretycznych podstaw dla warp napędu. Możliwe, że do jego działania nie będzie potrzebna egzotyczna negatywna energia – jak przypuszczano w badaniu meksykańskiego fizyka Miguela Alcubierre z 1994 roku.

Hipotetyczny warp napęd manipuluje strukturą czasoprzestrzeni, kompresując materiał przed statkiem kosmicznym i rozszerzając go za nim. Dzięki temu tworzy się bańka warp, która pozwala statkowi kosmicznemu podróżować z niewiarygodną prędkością, w granicach znanej fizyki. W niektórych wizjach science-fiction, prędkość ta wielokrotnie przekracza prędkość światła.

Trzydziestoletnia teoria i nowe odkrycia
Alcubierre pokazał wówczas, jak mógłby funkcjonować prawdziwy warp napęd. Napęd zaproponowany przez niego wymagał jednak negatywnej energii, egzotycznej substancji, która może nie istnieć. Alternatywnie, napęd mógłby także funkcjonować z ciemną energią, która może być przyczyną przyspieszonego rozszerzania się wszechświata.

Jednak nowe badanie, jak mówi główny autor Jared Fuchs (University of Alabama, Huntsville), „zmienia dyskusję na temat warp napędu”. W komunikacie prasowym wyjaśnia, że zespół badawczy „poprzez demonstrację nowego modelu” pokazał, że forma napędu „może nie być tylko elementem science-fiction”.

Mieszanie technik grawitacyjnych

W tym celu zespół połączył tradycyjne i nowatorskie techniki grawitacyjne, aby wytworzyć bańkę warp. W streszczeniu pracy napisano, że rozwiązanie „obejmuje kombinację stabilnej powłoki materii z rozkładem wektora przesunięcia, który ściśle koresponduje z znanymi rozwiązaniami warp napędu, takimi jak metryka Alcubierre’a”.

W przeciwieństwie do niektórych powieści sci-fi czy filmów, zaproponowany napęd nie umożliwia podróży szybszych niż światło. Jednak prędkość podróży byłaby tuż poniżej prędkości światła (prędkość subluminalna).

Od rzeczywistego warp napędu jesteśmy jednak daleko, przyznaje zespół badawczy. Ich praca jest tylko pośrednim krokiem na długiej drodze do efektywnej międzygwiezdnej podróży.

O badaniu
Praca badawcza została opublikowana 29 kwietnia 2024 roku w czasopiśmie naukowym Classical and Quantum Gravity: Constant velocity physical warp drive solution (Fizyczny warp napęd z stałą prędkością).